На головну
Українська 
 

На головну Історія інституту

 

Науково-виробнича діяльність: історія та сучасність

         Державне підприємство «Науково-дослідний інститут «Квант» (ДП «НДІ «Квант») було створено відповідно до постанови КМ СРСР від 1 лютого 1949 року № 446-171 та наказу Міністра авіаційної промисловості СРСР від 3 березня 1949 року № 162 як особливе дослідно-конструкторське бюро ДКБ-483. В 1957 році було перетворено в Державне союзне конструкторське бюро.
         У зв’язку з розширенням тематики та обсягів робіт, визнанням досягнень в розробці новітньої техніки ДСКБ в 1966 році реорганізовано в Київський науково-дослідний інститут радіоелектроніки.
         З 1970 року інститут включений до списку підприємств, яким доручено проектування особливо складної техніки.
Сучасну назву – Державне підприємство «Науково-дослідний інститут «Квант»  підприємство отримало в 1973 році.

         Перше десятиріччя своєї діяльності колектив інституту займався авіаційною радіолокаційною технікою. Найбільш відома розробка того часу РЛС «Ініціатива», якою були оснащені більше 10 найменувань авіаційних носіїв.
Наприкінці 50-х років інституту доручається проведення НДДКР зі створення засобів цілевказування РО ВМФ, комплексного радіотехнічного бортового обладнання для літаків і вертольотів розвідників-цілевказувачів і корабельної апаратури прийому для підводних човнів і надводних кораблів.
         У середині 60-х років на озброєння була прийнята система «Успіх». Комплекси систем розміщувались на підводних човнах проектів 651 і 675, на надводних кораблях проектів 58 і 1134, на пересувних та казематних берегових постах ракетних частин ВМФ. Авіаційна апаратура системи встановлювалася на літаках дальньої авіаційної розвідки ТУ-95РЦ і палубних вертольотах Ка-25Ц генеральних конструкторів Туполева А.Н. та Камова Н.І.
На початку 60-х років були розгорнуті роботи зі створення системи морської космічної розвідки і цілевказування. При розробці системи МКРЦ спільно з провідними науковими організаціями країни НДІ «Квант» виконував роботи з розробки корабельного комплексу прийому з КА інформації, її обробки та обчислення даних цілевказування протикорабельній ракетній зброї.
         В найбільш плідний період 70-х-80-х років у системі ВПК СРСР НДІ «Квант» був провідною галузевою науковою організацією за науково-тематичними напрямами:
         - цілевказування ударному ракетному озброєнню на всі можливі дальності його дії;
         - РЛС морського та авіаційного базування (у т. ч. і РЛС з ФАР);
         - оптико-електронні системи управління вогнем і РЕБ.
         Крім того, інститут розробив і організував виробництво ряду спеціалізованих ЕОМ «Карат» морського базування для оснащення комплексів різноманітного призначення, успішно діяв по забезпеченню торгового флоту навігаційними системами (у т. ч. космічної навігації), штурманським обладнанням, апаратурою безпеки руху морських суден, автоматизації завантаження і розвантаження супертанкерів, діагностичною і лікувальною апаратурою для установ охорони здоров’я.

         В український період своєї історії, маючи в активі величезний досвід по створенню складних електронних систем військового призначення, колектив інституту досяг значних успіхів в області розробки і виготовлення апаратури для бронетехніки і зенітно-ракетних комплексів. За цей період були розроблені і освоєні у виробництві компоненти стабілізатора основного озброєння для танків Т-80УД, Т-84 та сучасного вітчизняного танку «Оплот», оптико-телевізійні приціли для модернізованих бойових машин піхоти БМП-1У, бронетранспортерів БТР-3Е, БТР-4.
         В історії незалежної України широкий інтерес у світі викликало створення НДІ «Квант» корабельного комплексу протидії високоточній зброї з лазерним наведенням «Каштан-3», який вперше був представлений на виставці IDEX в Абу-Дабі в 1999 році. Надалі був створений модернізований мобільний автоматизований наземний комплекс оптико-електронної протидії «Каштан-3М».
         Підприємство виконувало ряд робіт в рамках Державного оборонного замовлення для Збройних Сил України, зокрема будучи одним з основних розробників радіоелектронного озброєння для українського корвету.

         Інститут являє собою науково-виробничий комплекс у складі Державного концерну «Укроборонпром» та має необхідний кадровий, інтелектуальний і виробничий потенціал, що сприяє підвищенню конкурентоспроможності його продукції і створенню науково-технічного заділу на перспективу. Науковий потенціал інституту визначає значна кількість учених і дипломованих високопрофесійних фахівців.
         Враховуючи високий рівень створеної військової техніки 17 розробок інституту відмічені Державними преміями СРСР та УРСР. 41 спеціаліст підприємства – лауреати Держаних премій. За значний вклад в створення сучасної та перспективної техніки  значна кількість працівників підприємства нагороджені державними урядовими орденами та медалями, в тому числі «Заслужений машинобудівник України».
         За роки діяльності на підприємстві розроблено та передано в експлуатацію більш як 100 видів продукції військового призначення. Кількість зразків, виготовлених та поставлених на озброєння армії та флоту – кілька тисяч. 

         Інститут, маючи безстрокову державну ліцензію на створення, ремонт і модернізацію військової техніки, постійно розширює сфери військово-технічної співпраці із зарубіжними країнами. 
З 1997 року ДП «НДІ «Квант» успішно виконує контракти з країнами на різних континентах, зокрема з – Індією, Італією, Казахстаном,  КНР, М’янмою, Пакистаном, Південною Кореєю, Польщею, Сінгапуром, Швейцарією та іншими країнами.
Інститут має позитивний досвід військово-технічного співробітництва з Польщею, якій була поставлена оптико-електронна система управління корабельною артилерійською установкою АК-630 («Sarmat»). Система розміщена на десантному кораблі, побудованому на військово-морській верфі м. Гдиня для ВМС Ємену.
         Підприємство успішно завершило державні випробування трьох перспективних наукомістких систем, які рекомендовані для прийняття на озброєння Збройних сил України.
ДП «НДІ «Квант» має всі необхідні структурні і наукові напрацювання для різних форм співпраці, від розробок до прямих постачань виробів, з урахуванням всіх вимог міжнародних стандартів.

 

 

 

 


Кудрявцев Іван Васильович

Начальник ДКБ-483, засновник та перший директор інституту
(1958 - 1975 роки)

Лауреат Державних премій УРСР та СРСР.
Нагороджений Орденом Червоної Зірки.

Видатний вчений і організатор науки та виробництва в галузі радіоелектронного приладобудування військового призначення.

Перший в СРСР розробив та реалізував комп’ютеризовані корабельні радіоелектронні комплекси, де використовувались мікроелектронна база та спеціалізовані корабельні комп’ютери (ЕОМ) – перші в Світі.


 

На головну Історія інституту

Вгору
Вгору
 
 
      

© 2015 Research institute "Kvant"